گزارش تصویری جشن پایانی هفتمین دورۀ ریاضیات کانگورو در ایران

  • 1394/06/09

جشن پایانی هفتمین دورۀ ریاضیات کانگورو در ایران، پیش از ظهر پنجشنبه 22 مردادماه با حضور 133 دانش آموز منتخب تمام استان های کشور و خانواده هایشان، اساتید و کارشناسان ریاضی، مسئولان وزارت آموزش و پرورش و مدیران مدارس و مراکز آموزشی برگزار شد. 

 

 

مؤسسۀ علمی فرهنگی فاطمی و دبیرخانۀ ریاضیات کانگورو از ساعت هشت صبح روز پنجشنبه 22 مردادماه در مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان میزبان دعوت شدگان به این مراسم بودند. دو ساعت ابتدایی این رویداد و پیش از آغاز مراسم رسمی جشن، مجموعۀ متنوعی از بازی ها و سرگرمی های ریاضی تدارک دیده شده بود که علاقه مندان به صورت گروهی و انفرادی در آن ها شرکت کردند.

 

   

 

 

 

 

                     

 

سخنران آغازین این مراسم دکتر مهدی بهزاد استاد برگزيده سومين دوره چهره‌های ماندگار در رشته رياضی بود. ایشان با اشاره به لزوم طراحی فعالیت‌های فوق‌برنامۀ علمی با نگاهی بومی در کشور گفت: از زمان میرزا تقی‌خان امیرکبیر، ایده ایجاد مراکز علمی مانند فرهنگستان‌ها، انجمن‌ها حتی نظام آموزش و پرورش تقلیدی بوده است. متأسفانه ارتباط درونی مؤسسات مرجع هیچ‌گاه مورد توجه نبوده است که یکی از دلایل لنگ ماندن چرخ علم در مملکت است.

 

 

چهره ماندگار ریاضیات کشور در ادامه با تأکید بر اهمیت توجه به برگزاری مسابقات ریاضیات کانگورو اظهار کرد: مسابقات ریاضیات کانگورو باید تداوم پیدا کند و متولیان آن برای این هدف پیگیری‌های لازم را انجام دهند.
 

ایرج ضرغام مدیرعامل مؤسسۀ علمی فرهنگی فاطمی نیز در ادامه این مراسم ضمن خوشآمدگویی به شرکت کنندگان، با اشاره به سند چشم‌انداز 1404 گفت: بدون شک آرزوی پیشگامی علمی در منطقه، جز با نهادینه کردن تفکر و بینش علمی و ترویج آن در جامعه مقدور نخواهد بود. تحقق این امر نیازمند فراهم کردن بستر‌های لازم برای تشویق و علاقه‌مند کردن کودکان و نوجوانان عزیزمان به چنین باوری است.

 


وی افزود: اگر بپذیریم که ریاضیات زیربنای مستحکمی است که توسعه علمی بر آن بنا می‌شود، بنابراین وظیفه ما از جمله خانوادهها، نهاد‌ها و مراکز آموزشی برای ترویج ریاضیات سنگین‌تر و نقش مروجان ریاضی پررنگ‌تر می‌شود.
 
مدیرعامل انتشارات فاطمی با اشاره به اهداف برگزاری مسابقات ریاضیات کانگورو در ایران گفت: ریاضیات کانگورو با هدف ترویج ریاضیات و علاقه‌مند کردن دانش‌‌آموزان برای لذت بردن از فعالیت‌های هوشمندانه ریاضی، در بیش از 70 کشور و با حضور هفت میلیون شرکت‌کننده برگزار می‌شود.
 
وی ادامه داد: مؤسسه علمی فرهنگی فاطمی افتخار می‌کند که با برگزاری روز و مسابقه بین‌المللی ریاضیات کانگورو و علوم کامپیوتر «ببراس» در ایران، همچنین انتشار کتاب‌ها و منابع آموزشی خلاق، سهمی هرچند کوچک در توسعه و ترویج ریاضیات و علوم در کشور دارد. عضویت ایران در انجمن جهانی «ریاضیات کانگورو بدون مرز» مرهون تلاش دکتر یحیی تابش و مساعدت و همراهی دکتر علی رجالی است.
 
حامد محبی، مسئول دبیرخانه ریاضیات کانگورو نیز در ادامه با ارائه گزارشی عنوان کرد: هفتمین دوره از مسابقات ریاضیات کانگورو، از رشد کمی و کیفی برخوردار بود، به‌طوری‌که در مقایسه با دوره قبل شاهد رشد  120 درصدی شرکت‌کنندگان بودیم؛ 45 هزار دانش‌آموز در هفتمین دوره شرکت کرده بودند.
 


وی افزود: در دوره ششم 150 مدرسه و مرکز آموزشی در مسابقات حضور داشتند و این در حالی است که در دوره هفتم 586 مرکز آموزشی در این رقابت حاضر شدند. امسال از همه استان‌ها شرکت‌کننده داشتیم و حتی دانش‌آموزان فارسی زبان از دبی نیز در هفتمین دوره مسابقات ریاضیات کانگورو با همسالان خود رقابت داشتند.
 
محبی ادامه داد: استان‌های فارس و بوشهر در این دوره نخستین تجربه خود را در مسابقات ریاضیات کانگورو به‌دست آوردند و بعد از استان تهران بیشترین شرکت‌کنندگان را در مجموع 29 استان کشور به خود اختصاص دادند.
 

مسئول دبیرخانه ریاضیات کانگورو با اشاره به آغاز ثبت‌نام هشتمین دوره از مسابقات ریاضیات کانگورو از مهر ماه سال جاری افزود: تغییرات ساختاری برای برگزاری دوره آتی این مسابقات درنظر گرفته شده است. تشکیل نمایندگی حقوقی در هر شهر کشور از جمله این تغییرات است.


سپیده چمنآرا، مسئول کمیته علمی دبیرخانه ریاضیات کانگورو در ایران نیز به‌عنوان دیگر سخنران این آئین در سخنانی گفت: کشف ارتباط بین مسائل و افزایش توانایی تجزیه و تحلیل از بالاترین سطوح ریاضیات است و این در حالی است که در مدارس، ریاضیات در پایین‌ترین سطح خود یعنی آموزش دانش و تکنیک باقی مانده است.
 
وی تأکید کرد: برگزاری مسابقات کانگورو در رسیدن دانش‌آموزان به سطوح بالاتر مؤثر است. امید‌وارم فرهنگ فکر کردن در بین دانش‌آموزان با توجه به مسابقاتی مانند کانگورو تقویت و جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

 

در ادامۀ این مراسم از 133 دانش آموزانی که بهترین عملکرد را در هر استان در این دوره از ریاضیات کانگورو داشتند با اهدای لوح کانگورو و جایزۀ ویژه تقدیر شد. 

 

 

 

 

 

       

 

در پایان این مراسم از میان بیش از 500 مدرسه و مرکز آموزشی که روز ریاضیات کانگورو را جشن گرفته بودند به 10 مرکز که بهترین برنامه و بیشترین تعداد شرکت کننده را داشتند نیز به طور ویژه تقدیر شد.  

 

 

دیدگاه های کاربران