!جشن پایانی هشتمین دوره روز و مسابقهٔ بین‌المللی ریاضیات کانگورو برگزار شد

  • 1395/06/27

 

جشن پایانی هشتمین دوره روز و مسابقهٔ بین‌المللی ریاضیات کانگورو  با حضور گرم دانش‌آموزان، خانواده‌ها، مسئولین مدارس و مراکز آموزشی و جمعی از اساتید ریاضی کشور، روز جمعه ۲۶ شهریور در دانشگاه شهید رجایی برگزار شد و به این ترتیب، این دوره از ریاضیات کانگورو نیز با موفقیت به پایان رسید.

۲۲۵ دانش‌آموز به همراه والدین خود و بیش از ۳۰۰ مدیر مدرسه و مرکز آموزشی از تمام استان‌های کشور به این جشن دعوت شده بودند که تعداد قابل توجهی از آنها در جشن پایانی حضور یافتند. 

طبق اعلام قبلی دبیرخانهٔ ریاضیات کانگورو، پذیرش مدعوین از ساعت ۸ صبح آغاز شد و تا ساعت۱۰ صبح ادامه داشت. تا قبل شروع مراسم جشن پایانی، مجموعه‌ای از باز‌ی‌های ریاضی نیز برای حضار مهیا شده بود. دانش‌آموزان به شکل گروهی و انفرادی به انجام این بازی‌ها مشغول شدند. در کنار میزهای بازی ریاضی، فضایی نیز برای ارائهٔ کتاب‌های ریاضیات فراهم شده بود که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

        

 

        

 

     

 

مراسم رسمی جشن پایانی از ساعت ۱۰ صبح در سالن شهید تهرانی مقدم با تلاوت قرآن مجید، سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و نماهنگ جشن پایانی آغاز شد. اولین سخنران این مراسم، آقای ایرج ضرغام مدیرعامل مؤسسهٔ فرهنگی فاطمی بودند که به عنوان میزبان به حضار خوشامد گفتند و دربارهٔ اهداف ریاضیات کانگورو و نقش آن در ترویج ریاضیات صحبت کردند. ایشان به این نکته اشاره کردند که ریاضیات کانگورو یک مسابقهٔ ترویجی است و نباید از آن به عنوان ابزاری برای رقابت بین دانش‌آموزان و نیز بین مدارس استفاده شود. سپس آقای دکتر خسرو داودی از مؤلفین کتاب درسی ریاضی و عضو کمیتهٔ علمی ریاضیات کانگورو دقایقی دربارهٔ اهمیت و جایگاه حل‌مسئله در رویکرد جدید کتاب‌های درسی ریاضی و نقش ریاضیات کانگورو به عنوان یکی از منابع مناسب و مفید در ارتقای مهارت‌های حل‌مسئله به دانش‌آموزان سخنرانی کردند. آقای دکتر مهدی بهزاد چهرهٔ ماندگار ریاضی و پدر گراف ایران نیز در این مراسم دقایقی پیرامون نقش تاریخی ایرانیان در توسعهٔ ریاضیات صحبت کردند. از دیگر سخنرانان این مراسم، آقای دکتر مجید میرزاوزیری عضو هیأت علمی دانشکدهٔ ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد بودند. ایشان ضمن صحبت دربارهٔ اهمیت ترویج ریاضیات بین دانش‌آموزان، یک معمای چالشی ریاضی برای حاضرین مطرح کردند.

    

 

در بخشی از این مراسم، گزارش هشتمین دورهٔ ریاضیات کانگورو به‌وسیلهٔ آقای حامد محبی مسئول دبیرخانهٔ ریاضیات کانگورو در ایران ارائه شد. بر اساس این گزارش، در هشتمین دورهٔ ریاضیات کانگورو در ایران، برای اولین بار دانش‌آموزان تمام پایه‌های تحصیلی (از اول ابتدایی تا پیش‌دانشگاهی) امکان شرکت در مسابقه را پیدا کردند و در نهایت تعداد ۸۰۰۰۰ دانش‌آموزان از سراسر کشور در این دوره از ریاضیات کانگورو شرکت کردند. به این ترتیب تعداد شرکت‌کنندگان دورهٔ هشتم نسبت به دورهٔ قبل رشدی تقریباً ۱۰۰ درصدی داشته است. پس از ارائهٔ این گزارش، تعدادی از تصاویر و ویدئوهای ارسالی از طرف مدارس در قالب یک موزیک ویدئو کوتاه به نمایش درآمد. 

 

در ادامه از دانش‌آموزان برگزیدهٔ استانی و کشوری مسابقهٔ ریاضیات کانگورو در مقاطع ابتدایی و متوسطه با اهدای تندیس و جایزه تقدیر شد. این دانش‌آموزان حائز بالاترین تراز در گروه و استان خود بودند.

     

 

پس از تقدیر از دانش‌آموزان نوبت به مدارس و مراکز آموزشی برتر رسید. تعداد ۱۶ مدرسه و مرکز آموزشی به عنوان مراکز برتر برگزاری ریاضیات کانگورو در سال ۹۵ معرفی شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند. معیار انتخاب این مراکز تعداد شرکت‌کنندگان، کیفیت برنامه‌های جنبی و سابقهٔ حضور در ریاضیات کانگورو اعلام شد.

 

در جشن پایانی این دوره از ریاضیات کانگورو، مانند دوره‌های گذشته، از طراحان سؤال‌های ریاضی که سؤال‌هایشان به کنگرهٔ جهانی ریاضیات کانگورو ارائه شده و در بین سؤال‌های اصلی مسابقهٔ ۲۰۱۶ قرار گرفته بود نیز با اهدای جوایزی تقدیر شد. 

 

دیدگاه های کاربران