اطلاعیه مهم

  • 1395/07/12

ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، به اطلاع والدین، معلمان و مسئولان محترم مدارس می‌رساند اخیراً برخی مؤسسات اقدام به برگزاری دوره‌ها و کلاس‌هایی با عنوان «آمادگی المپیاد کانگورو» می‌کنند. این مؤسسه‌ها در تبلیغات خود ادعا می‌کنند که دانش‌آموزان را برای دریافت مدال در مسابقات کانگورو آماده می‌کنند. خانواده‌ها برای ثبت‌نام دانش‌آموزانشان در این دوره‌ها مجبورند شهریه‌های هنگفتی پرداخت کنند.

مؤسسهٔ فرهنگی فاطمی و دبیرخانهٔ ریاضیات کانگورو به عنوان نمایندهٔ رسمی و برگزارکنندهٔ ریاضیات کانگورو در ایران، با این‌گونه فعالیت‌های سودجویانه که در تضاد با فلسفه و رویکرد ریاضیات کانگورو و همچنین مغایر با استانداردهای آموزشی‌اند، کاملاً مخالف است و آنها را به زیان دانش‌آموزان می‌داند. بنابراین ضمن انجام اقدامات قانونی و حقوقی لازم برای برخورد با این‌گونه فعالیت‌ها، موارد زیر را با هدف آگاه‌کردن والدین، معلمان، مدارس و مراکز آموزشی، متذکر می‌شود:

۱. روز و مسابقهٔ بین‌المللی ریاضیات کانگورو، برنامه‌ای صرفاً ترویجی است که شرکت یا موفقیت در آن فاقد امتیازی ویژه برای دانش‌آموزان است. همه در مسابقهٔ ریاضیات کانگورو برنده‌اند چون از وقت خود برای فکر کردن و حل خلاقانهٔ مسئله استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که برای شرکت‌کنندگان در مسابقهٔ ریاضیات کانگورو، رتبه‌ای در نظر گرفته نمی‌شود و به هیچکس مدال داده نمی‌شود بلکه به همهٔ شرکت‌کنندگان، گواهینامهٔ حضور داده می‌شود و البته سی درصد شرکت‌کنندگان در هر استان که عملکرد بهتری در مسابقه داشته باشند، دیپلم افتخار کانگورو دریافت می‌کنند.   

۲. مسابقهٔ ریاضیات کانگورو، آزمون المپیاد، آزمون کنکور، آزمون پیشرفت تحصیلی یا حتی آزمون ورودی تیزهوشان نیست؛ مسابقهٔ ریاضیات کانگورو اصلاً آزمون نیست. یعنی قرار نیست فرزندمان با شرکت در این مسابقه و حل‌کردن مسئله‌های آن، مثلاً به عنوان دانش‌آموز نخبه شناخته شود یا در مدرسه یا دانشگاهی خاص پذیرفته شود (یا معافیت سربازی بگیرد!). مسابقهٔ ریاضیات کانگورو تنها یک چالش است؛ چالشی که فرزندمان را به فکرکردن وا می‌دارد و به او می‌آموزد که برای حل مسئله‌های ریاضی و همین‌طور مسائل دیگری که در زندگی با آنها روبرو می‌شود، تنها به فکر و خلاقیت خود نیاز دارد. 

۳. پس اگر مهمترین هدفمان این است که فرزندمان بتواند در یک مسابقه شرکت کند تا رتبه، مدال، جام، جایزه یا هر چیز دیگری بگیرد، بهتر است سراغ مسابقهٔ کانگورو نیاییم چون هیچ کدام از این‌ها را ندارد؛ اما اگر به‌دنبال این هستیم که فرزندمان با مسئله‌های جدید، متفاوت، چالش‌برانگیز و خلاقانهٔ ریاضی آشنا شود و با حل آنها توانایی و اعتمادبه‌نفسش در حل مسئله تقویت شود و در یک کلام، بدون تنش و دغدغه از ریاضیات لذت ببرد، کانگورو بهترین مسابقهٔ ریاضی دنیا است!

۴. روز و مسابقهٔ بین‌المللی ریاضیات کانگورو در همهٔ  کشورها، معمولاً با مشارکت همهٔ دانش‌آموزان یک مدرسه یا یک کلاس و بدون در نظر گرفتن سطح آموزشی هر یک از آنها برگزار می‌شود. به عبارت دیگر، مسابقهٔ ریاضیات کانگورو فقط برای دانش‌آموزانی که عملکرد ریاضی بهتری دارند نیست، بلکه فرصت شرکت در این رویداد برای همهٔ دانش‌آموزان فراهم است. چه بسا عملکرد ضعیف‌تر بعضی از دانش‌آموزان ناشی از بی‌علاقگی و عدم اعتمادبه‌نفس آنها در حل مسئله‌های ریاضیات باشد، که در این صورت باید گفت که این گروه از دانش‌آموزان از مخاطبان اصلی ریاضیات کانگورو هستند زیرا هدف اصلی این رویداد، ترغیب و تشویق دانش‌آموزان به ریاضی‌ورزی و حل مسئله است.

۵. مسابقهٔ بین‌المللی ریاضیات کانگورو در یک مرحله و در سطح کشوری برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در تمام کشورهای عضو، در یک زمان مشخص به سؤال‌هایی یکسان پاسخ می‌دهند؛ اما نتایج شرکت‌کنندگان در کشورهای مختلف با هم مقایسه نمی‌شود.

۶. مهمترین ویژگی که مسابقهٔ ریاضیات کانگورو را از مسابقه‌ها و آزمون‌های رایج متمایز می‌کند، همین رویکرد چالشی و در عین حال غیررقابتی آن است. در حالی که فضاهای آموزشی معمولاً پر از آزمون‌ها و رقابت‌های مختلفی است که دانش‌آموزان را در موقعیت‌های پرتنش و گاهاً مخرب قرار می‌دهند، مسابقهٔ ریاضیات کانگورو فرصتی فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان در آرامش با ریاضیات مأنوس شود. به همین دلیل همهٔ ما برگزارکنندگان، مسئولان مدارس، معلمان و والدین وظیفه داریم مانع مخدوش شدن این رویکرد ارزشمند شویم و از چنین فرصتی برای ارتقاء قدرت تفکر، خلاقیت و اعتمادبه‌نفس فرزندانمان استفاده کنیم.

در نهایت این که دبیرخانهٔ ریاضیات کانگورو همواره با کلاس‌ها، دوره‌ها و کارگاه‌هایی که با هدف ارتقاء «مهارت حل مسئله» یا «تقویت خلاقیت ریاضی» دانش‌آموزان با رویکرد ریاضیات کانگورو و استفاده از مسئله‌های این مسابقه برگزار می‌شوند، موافق است و از آنها حمایت می‌کند. منابع آموزشی ریاضیات کانگورو شامل مجموعه کتاب‌های «زنگ حل مسئله همگام با ریاضیات کانگورو» و مجموعه کتاب‌های «راهبردهای حل مسئلهٔ ریاضیات کانگورو» با همین هدف منتشر و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

آنچه غیرقابل قبول و با روح ریاضیات کانگورو مغایر است و در موارد فوق به طور مفصل به آن اشاره شده است، القاء این نظر به دانش‌آموزان و والدین است که مسابقهٔ ریاضیات کانگورو یک آزمون یا المپیاد رقابتی است که برای شرکت و کسب موفقیت در آن لازم است دانش‌آموزان در کلاس‌های آمادگی شرکت کنند و کسانی که در این کلاس‌ها شرکت نکنند در این رقابت شکست می‌خورند.

 

 

 

 

 

دیدگاه های کاربران