بیست و نهمین نشست سالانۀ کانگورو بدون مرز

بیست و نهمین نشست سالانۀ «کانگورو بدون مرز»، از سوم تا هفتم نوامبر ۲۰۲۱، (۱۲ تا ۱۶ آبان ۱۴۰۰) در بلژیک برگزار شد. در نشست امسال، نمایندگان از حدود صد کشور جهان شرکت کردند که به دلیل محدودیت­‌های ناشی از پاندمی، بعضی از شرکت‌­کنندگان به صورت برخط در جلسات و برنامه­‌های نشست حضور داشتند.

این نشست سالانه، گردهمایی‌­ای است که نمایندگان کشورهایی که چالش ریاضیات کانگورو در آن­‌ها برگزار می‌­شود و عضو انجمن جهانی «کانگورو بدون مرز» هستند، در شش گروه کاری، از بین مسئله‌­هایی که از همان کشورها به نشست پیشنهاد شده است، برای شش گروه سنی مسئله‌­هایی را برای چالش سال بعد انتخاب می‌­کنند. این گروه‌­های سنی عبارتند از: «پایۀ ۱ و ۲» (PreEcolier)، «پایۀ ۳ و ۴» (Ecolier)، «پایۀ ۵ و ۶» (Benjamin)، «پایۀ ۷ و ۸» (Cadet)، «پایۀ ۹ و ۱۰» (Junior) و «پایۀ ۱۱ و ۱۲» (Student). در گروه­‌های سنیِ «PreEcolier» و «Ecolier»، هریک ۲۴ مسئله و در سایر گروه‌­ها، هریک ۳۰ مسئله انتخاب می­‌شود.

ایران از زمانی که به عضویت این انجمن درآمده است، همواره از شرکت­‌کنندگان فعال در نشست‌­ها بوده است. امسال نیز با حضور خانم‌­ها زهره پندی و سپیده چمن‌­آرا و آقای دکتر یحیی تابش، که به صورت برخط، به ترتیب در گروه­‌های «PreEcolier»، «Benjamin» و «Cadet» حضور داشتند؛ ایران فعالانه در بیست و نهمین نشست شرکت کرد. در روز آغازین نشست، دکتر تابش دربارۀ تجربه‌­های برگزاری چالش کانگورو به­‌صورت برخط در ایران، گزارشی به شرکت­‌کنندگان ارائه داد. علاوه‌­بر این؛ از ایران ۸۰ مسئله به نشست ۲۰۲۱ بلژیک پیشنهاد شده بود که از میان آن­‌ها، ۸ مسئله در فهرست نهایی مسائل چالش ۲۰۲۲ انتخاب شده است و ۷ مسئله نیز در فهرست مسائل رزرو این چالش آمده است. به دلیل محرمیت مسائل، فهرست مسئله­‌ها و نام طراحان آن­‌ها پس از برگزاری چالش ۲۰۲۲، در فروردین ۱۴۰۱ اعلام خواهد شد و از این طراحان، تقدیر به عمل خواهد آمد.

شایان ذکر است که مسائل پیشنهادی از ایران در روندی چندماهه، از فراخوان طراحی مسئله برای کانگوروی ۲۰۲۲، حاصل شد. در این فراخوان بیش از ۱۶۰ مسئله به دبیرخانه ریاضیات کانگوروی ایران رسید و پس بررسی و داوری دقیق مسائل توسط کمیتۀ علمی این دبیرخانه و انجام تغییرات لازم بر روی بعضی از آن‌­ها، ۸۰ مسئله برای ارسال به نشست انتخاب، ویرایش، ترجمه و آماده‌­سازی شد.

سپیده چمن‌آرا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *